Backahills årsmagasin 2025 nominerat till Publishingpriset

Idag fick vi det glädjande beskedet att Backahill för första gången är nominerat till Publishingpriset – med vårt årsmagasin 2025.

För oss är årsmagasinet mycket mer än en verksamhetsberättelse. Det är ett sätt att berätta om vilka vi är, vad vi tror på och vilken roll vi vill spela på de platser där vi verkar. I magasinet samlar vi berättelser om människorna, projekten, samarbetena och idéerna som tillsammans formar och utvecklar Backahill.

Att det arbetet nu uppmärksammas genom en nominering till Publishingpriset känns därför både väldigt roligt och betydelsefullt.

Ett stort tack till alla kollegor och samarbetspartners som på olika sätt har bidragit till magasinet. Och ett särskilt tack till Olsheden & Co för ett fint och kreativt samarbete.

Vi är både stolta och väldigt glada över nomineringen!